Please return following links to the footer:
Designed by SMThemes.com, thanks to: CrocoThemes.com, JDis.co and SJThemes.com
Potrawy z drobiu

Potrawy z drobiu

Drób ma szczególne znaczenie w żywieniu dietetycznym, ze względu na delikatną strukturę tkanek, małą ilość tłuszczu śródtkankowego i bardzo dobry smak.

Drób podaje się: gotowany, smażony, pieczony i duszony.

Drób gotowany podaje się w rosole wraz z jarzynami i makaronem oraz w sosach potrawkowych. Sposób podawania drobiu w rosole został omówiony przy podawaniu zup, a drób w sosie potrawkowym podaje się tak samo, jak pozostałe potrawy w potrawce. Potrawkę z drobiu gotowanego podaje się z ziemniakami purée, z wody, z ryżem, kaszą perłową gotowaną na sypko, warzywami gotowanymi z wody, surówkami. Należy pamiętać o posypywaniu gotowych porcji zieleniną.

Drób smażony przyrządza się jako:

-    drób smażony sauté – filety z kury, bryzole z kury i z indyka oraz medalion,

-    drób smażony panierowany – filet z kury panierowany, kotlet de volaille z kury i antrykot z kury lub indyka, drób po wiedeńsku.

Mięso z kury lub kurczęcia po ugotowaniu panieruje się, a następnie smaży.

Sposób podawania drobiu:

♦    na półmiskach porcelanowych lub platerowanych;

♦    filety i antrykot układa się na postumentach z grzanek okrojonych zgodnie z kształtem wyrobu;

♦    mięsa sauté mogą być podawane wprost z patelni;

♦    kotlet de volaille – z półmiska platerowanego natychmiast po usmażeniu.
Zasadniczymi dodatkami do drobiu smażonego są frytki oraz warzywa z wody z masłem, np. groszek zielony, fasola szparagowa, kalafiory, marchewka glazurowana, jak również pieczarki duszone, sałata zielona, mizeria, pomidory, borówki i marynaty owocowe. Do drobiu podaje się kompoty i żurawiny. Przed wydaniem drobiu smażonego mięso polewa się stopionym masłem lub kosteczkę masła podaje się na plasterku cytryny.

Serwując drób należy szczególną uwagę zwrócić na właściwy dobór i dekoracyjne ułożenie. Potraw tych nie należy długo przechowywać, gdyż stają się twarde, tracą swój specyficzny smak i aromat powstały przy smażeniu. Potrawy smażone powinny być podawane bardzo gorące, dlatego należy podać mocno podgrzany talerz i jak najszybciej serwować danie. Wcześniej trzeba przygotować nakrycie, tj. nóż i widelec oraz talerzyk na odpadki. Serwując de volaille należy ułożyć go tak, aby kostka była skierowana w stronę emblematu talerza.

Drób pieczony przygotowuje się w całych tuszkach, następnie dzieli się je na części, tworząc z nich porcje. Umiejętny podział mięsa decyduje o estetycznym wyglądzie całej potrawy. Po wyporcjowaniu mięso układa się na półmisku w taki sposób, aby porcje wyraźnie się zaznaczały. Ważnym elementem jest dekoracja półmiska. Do tego celu stosuje się pomarańcze, winogrona, owoce z kompotów, takie jak: jabłka, gruszki, śliwki, czereśnie, wiśnie oraz marynowane śliwki, gruszki itp.

Drób duszony ma mniejsze zastosowanie, podaje się go zawsze w sosie. Jako dodatki stosuje się ryż, kluski francuskie kładzione, knedle ziemniaczane, warzywa z wody i kapustę czerwoną, w sezonie – surówki. Drób duszony serwuje się z półmisków wraz z dodatkami, a mięso polewa się niewielką ilością sosu; pozostały sos można przynieść w sosjerce. Podobnie jak inne gorące potrawy z drobiu, mięsa duszone muszą być serwowane bardzo gorące, dlatego należy zwracać uwagę na podgrzanie talerzy i półmisków.